5-те най-чести извинения да не рециклираме и защо не са оправдани
Знаете, че когато изхвърляме отпадъците разделно, сме изправени пред предизвикателството как да усвоим пространството за отпадъците у дома, като вместо 1 използваме няколко различни кошчета за боклук. Oсвен него, сме чували още десетки оправдания за това защо не събираме разделно опаковките.
Мотото ни е – да се отървем от предразсъдъци! Събирай разделно! Нека повече да действаме – с истинско чувство на удовлетворение! И нека заразяваме с такива действия, а не с бездействие! Защото ИМА СМИСЪЛ!
Ето 5-те най-чести извинения да не рециклираме и защо не са оправдани:
1.„Боклукът от трите цветни контейнери се събира с един камион и се смесва!“
Във всеки град и район има определен седмичен график за събиране на отпадъците от контейнерите, като в един ден се извозва само един вид отпадък – хартия, пластмаса или стъкло. На камиона има голяма информационна табела, която показва в този ден кой цвят контейнер се изпразва. Фирмата изпълнител няма полза от това да смесва боклука, тъй като средствата, които печели, са от продадената суровина на обработения отпадък.
- „Няма цветни контейнери в близост до моя дом!“
Броят на необходимите контейнери за рециклиране се определя според броя на живущите граждани в дадения район и съгласно законодателството. Макар и да не са толкова много, колкото са сивите контейнери за битов отпадък, цветните ги има и само трябва да се огледаш малко повече, за да ги намериш. Много вероятно е да са точно зад съседния блок, но да не си ги забелязал, докато бързаш за училище или работа.
А за да ги стигнеш, ще ти трябва само с 1-2 минути по-дълга разходка. Печели и здравето ти, и природата!
3.„В България няма рециклиращи заводи!“
Събраните от цветните контейнери отпадъци от опаковки се сортират и разделени по видове, се балират и траспортират за рециклиране в едно от над 50-те предприятия в страната
4.„Нямам място за три коша вкъщи!“
Липсата в този случай е не на място, а по-скоро на желанието ти. В идеалния случай в дома си трябва да имаш четири коша – за хартия, за пластмаса и метал, за стъкло и за битов отпадък, който не може да се рециклира. Ако нямаш възможност да поставиш такива, има няколко различни варианта, които може да изпробваш, докато намериш този, който най-добре работи за теб.
Например, в домакинството хартиените отпадъци се състоят най-вече от салфетки, домакинска и тоалетна хартия, които не могат да се рециклират и са за сивия контейнер. Рециклируемата хартия са най-вече тетрадките и документите. Преди да ги изхвърлиш, просто може да ги нареждаш на купчинка в шкаф или на етажерка.
Използваните стъклени буркани и бутилки, след като си ги измил, също може да наредиш в някой от свободните кухненски шкафове или на плот, докато дойде време да ги изхвърлиш. Така свеждаш нуждата си от кошове до два – един за битовия отпадък и един за пластмасата и метала.
Разбира се, винаги е вариант да събираш отпадъка си в различни торби, без те да са обособени в кошчета.
5.„Не мога да променя навици, с които съм свикнал цял живот!“
Завършваме списъка с най-тъжното оправдание. Може да започнеш с дребни стъпки като да рециклираш само кофичките от кисело мляко или пластмасовите бутилки и постепенно да преминеш към разделно събиране на всичкия си отпадък. Важното е да осъзнаеш, че действията ти са от значение и всички трябва да бъдем отговорни към природата и средата, в която живеем.
За още интересна информация за рециклирането следете сайта на _Място България
No Comments